Jdi na obsah Jdi na menu
 


V jednom časopise jsem se dozvěděla co to je vlastně ta ubrousková technika. Moc se mi líbily věcičky s motivem levandule. Nechtělo se mi věřit, že z ubrousků lze zdobit tolik předmětů. A tak jsem si ten dvojlist s povídáním a fotkama vytrhla a dodnes ho mám i spolu s jinýma poznámkama založený v deskách.

Za korunky, které jsem dostala tehdy k svátku, jsem si koupila první barvičky a štětečky a květináčky a učila. První pokusy byly fakt zoufalé. Chvilku mi trvalo, než jsem přišla na to, že podklad pod ubrouskem by měl být světlý, jinak by motiv nevynikl a  že by měly jednotlivé vrstvy barev a laků a lepidel zaschnout, než se přistoupí k dalšímu postupu. Pár květináčů skončilo v odpadkovém koši, některé jsem nechala u syna v pokojíčku a potutelně se usmívám, když u něj zalévám kytičky. Říkám si, že to není možný, že jsem kdysi něco takového vytvořila.

Začínala jsem s hodně drahými barvičkami. Ale pak jsem přišla na to (i díky rad ženských na jedné diskuzi), že lze malovat květináče i jinými, levnějšími barvičkami a se správným zacházením a kombinováním vznikají pak pěkné originální výtvory.

Nejdříve jsem květináče šmrdlala štětcem. Protože jsem měla viditelné tahy po štětci, musela jsem malovat i několik vrstev najednou. To byla ale pěkná spotřeba barev a stejně to nebylo ono. Pak jsem zjistila, že když první nátěr namaluju štětcem a po zaschnutí druhý naťupu nebo natupuju houbičkou na nádobí a nechám zaschnout, výsledek je o moc hezčí. Někdo barví květináče zvenčí i zevnitř, já osobně je dělám jen zvenčí. Mezi schnutím si vybírám vhodný ubrousek . Záleží na tom, kde budou kytičky v něm umítěné. Motiv si vystřihnu, oddělím dvě spodní vrstvy. Pozor, na některých ubrouskách bývá jen jedna spodní vrstva. Buď přiložím vystřižený obrázek na květináč a přetřu ho lepidlem na decoupage a nebo lepidlo natřu přímo na květináč a pak přiložím motiv a jemně ho uhladím štětcem. Lepidla nesmí být moc, protože se ubrousek trhá a nebo se dělají "varhánky" a nesmí ho být ani málo, aby nám motiv neodstával...

Po úplném zaschnutí- třeba i do druhého dne- květináč zvenčí i zevnitř dvakrát, třikrát přelakuju matným lakem. Nesmím zapomenout na dno. jakmile se totiž dostane voda tam, kde není nalakováno, motiv se začne loupat a pak květináč nevypadá hezky. A nakonec už jen zbývá vložit květináč s kytičkou a nebo hlínu a kytičku zasadit přímo do ní....

 

Náhledy fotografií ze složky Květináče

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář